Organik Pamuk Nedir? Neden Önemlidir?

Organik Pamuk Nedir? Neden Önemlidir?

Organik Pamuk Nedir? Neden Önemlidir?

Son zamanlarda sürekli rastladığımız ve iyi bir içerik olarak karşımıza çıkan “%100 organik pamuk” kavramının tam olarak ne anlama geldiğini ve neden organik pamuk içerikleri tercih etmeniz gerektiğiniz merak ediyorsanız, cevabınızı bu blog içeriğinde bulabilirsiniz.

Öncelikle “%100 organik pamuk nedir?” sorusunun cevabına bir göz atalım. Organik pamuk, pamuğun toprağa bir tohum olarak ekilme sürecinden başlayıp tekstilde son aşamaya gelene dek yapılan tüm işlemleri anlatan bir ifadedir. Bir ürünün yüzde yüz organik pamuk olarak ifade edilebilmesi için birtakım şartları yerine getirmesi gerekir. Bunlar;

  • Pamuk üretim sürecinde kimyasal böcek ilaçları, suni gübre gibi zararlı kimyasallar kullanılmamalıdır.
  • Pamuğun işlenme aşamasına gelindiğinde ise ürünlerin tedariği aşamasında da çalışılan tüm üreticilerin üretim süreçlerini denetleyen kurumlarca sertifikalı olması gerekir.
  • Pamuğun işlenmesi ve renklendirilmesi sürecinde boyahaneler ve baskıcılar da uyguladıkları işlemlerde zararlı kimyasal kullanmadıklarını uluslararası standartlara göre sertifikalandırılmalıdır.

Organik tekstil ürünlerinde üretim, işleme ve paketlemenin tüm aşamalarında uluslararası belirtilen standartlara uyuluyor ve sertifikalarla bu gösterilebiliyorsa “organik üretimden” bahsedilebilir.

Organik Tekstil Ürünlerini Tercih Etmek Neden Önemlidir?

Organik pamuk ürünlerde üretimden tedarik, işleme ve paketlemeye kadar uluslararası standartlara uygun hareket edilmek zorundadır. Pamuk, tekstil üretim aşamasında en fazla kimyasal kullanılan hammaddedir. Pamuk üretiminin hemen hemen her aşamasında en sık kullanılan kimyasal, böcek ilaçlarıdır. Böcek ilaçları pamuk büyüme aşamasındayken onları böceklerden korur. Ancak bu aşamada kullanılan kimyasal böcek ilaçlarının birçoğu pamuğa da geçer ve kullanılan bu ilaçlar kanserojendir. Üstelik kullanılan ilaçların sadece %0,1’i mücadele edilen canlılara ulaşır. Geri kalan %99,9 gibi çok büyük bir bölüm havaya, suya ve toprağa karışarak tüm ekosistemi olumsuz etkiler. Böcek ilaçlarının yanı sıra pamuk üretiminde verim alabilmek için suni gübre ve kimyasal ilaçlar da kullanılır. Bu gübre ve ilaçlar hem doğayı kirletir hem de yine insan sağlığını tehdit eder.

Pamuk üretim sürecinde kullanılan bu kimyasal ilaç ve gübrelerin bir kısmı giysilerin dokusunda kalır. Siz bu ürünleri satın alıp giydiğinizde ya da çocuklarınıza giydirdiğinizde ise bu zararlı kimyasal kalıntıları deriden kana ve dokulara geçebilir. Bu da çeşitli alerjik reaksiyonlara, ciltte tahrişlere hatta kansere bile neden olabilir.

Organik Pamuk Kumaşın Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Organik pamuk kıyafetler özellikle bebek kıyafetleri ve çocuk kıyafetleri alırken tercih edilmelidir çünkü bu ürünlerin bahsettiğimiz gibi üretim süreçlerinin herhangi bir aşamasında zararlı kimyasal kullanılmaz. Üretimde dikkat edilen tüm hususlar sadece insan sağlığı için değil doğamız için de büyük fayda getirir. Organik pamuk ürünleri tercih ettiğinizde bu pamuk üretimini desteklemiş ve diğer zararlı kimyasalların kullanımını azaltmaya teşvik etmiş olursunuz. Bu sayede zararlı kimyasalların sebep olduğu hava, su ve toprak kirliliğinin önüne geçerek ekosistemdeki diğer canlılar için de fayda sağlanır. Daha temiz bir dünya ve çocuklarımız için daha güzel bir gelecek adına organik pamuk ürünleri tercih etmek önemlidir. Ülkemizde bu konuda özellikle Organik Ege pamuğu organik kıyafet üretiminde olumlu dönüşler sağlayarak, kullanıcıların beğenisini kazanır.

Organik pamuk çocuk kıyafetleri pek çok yönden de kullanım kolaylığı sağlar;

  • Diğer pamuk ürünlere göre daha esnek ve yumuşak dokuludur. Bu sayede özellikle yenidoğan ve bebeklerin narin ciltleri için idealdir.
  • Ciltle uyumludur.
  • Nefes alabilir dokusu ile yaz kış konforlu kullanım sunar.
  • Organik pamuk en güvenli ve sağlıklı tercihtir.

Çocuklarımızın sağlığı ve geleceği için tercihlerimizi daha bilinçli bir şekilde yapabilir, onların bu sayede güven içinde yaşamalarına bir katkı sağlayabiliriz.

Cilt dostu materyaller, yüksek kalitede işlemeler, sürdürülebilir üretim ve ebeveyn dostu çözümlerimizle Kapbula Organik ailesi olarak biz her zaman yanınızdayız.