Renkler Çocuklarımızı Nasıl Etkiler?

Renkler Çocuklarımızı Nasıl Etkiler?

Renkler Çocuklarımızı Nasıl Etkiler?

Renklerin insan psikolojisi üzerinde etkileri yıllardan beri merak edilen ve sürekli araştırılan bir konudur. Sadece çocuklarda değil tüm insanlarda, ürettiği enerjiyle zihin ve duygularla beraber vücut fonksiyonlarını da etkiler. Renklerin ilham verme ve yaratma, sakinleştirme ve heyecan yaratma, gergin hissettirme ve endişe yaratma ya da huzur verme gibi etkileri vardır ve bu etkiler genellikle çocuklarda daha net hissedilebilir.

Tüm bu sebeplerden, çocuklarımız için uygun bir renk seçerken, renklerin psikolojik etkilerini bilmek çok önemli hale gelir. Herhangi bir renk tercih etmeden önce çocuğunuzun karakterini, duygu durumlarını göz önünde bulundurmak, onun üzerinde renklerin enerjisini doğru bir şekilde kullanmanızı sağlayabilir. Örnek vermek gerekirse; çocuğunuz huzursuzsa ve fazla enerjikse onun odasında, kıyafetlerinde veya okul çantasında fazla kırmızıya yer vermemek gerekir. Çünkü kırmızı tek başına çok enerjik bir renktir ve hiperaktif bir çocuğun çok daha hareket ve enerji dolu hissetmesine, huzursuz bir çocuksa daha gergin hissetmesine neden olabilir. Tüm bunlar da çocuklarda başarısızlığı getirebilir. Bu nedenle enerjik ya da huzursuz çocuklar için renk seçerken dinginliği temsil eden mavi ve yeşil tonlarını, mor rengi tercih edebilirsiniz.

Renkler ve Çocuklarımız Arasındaki İlişki Nasıldır?

Renkler herkesin bildiği gibi kullanılan odanın ambiyansını ve genişliğini, ferahlığını etkilerken hislerimizi, duygu durumlarımızı ve tavırlarımızı da etkiler. Bu durum çocuklar için de geçerlidir ve çocuklar duygu durumlarını ifade ederken yetişkinlerden daha çok renklere başvururlar. 6-7 yaşlarına kadar okuma yazmayı tam olarak çözemeyen çocuklar iletişim kurmak amacıyla renk gibi görsel iletişim araçlarından faydalanır. Yapılan çalışmalar renklerin sadece göze hoş gelen araçlar değil bir iletişim aracı da olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle renklerin gücünü ve enerjisini, ne anlatmaya çalıştığını ve etkisini bilmek çocuklarımızı hem daha iyi anlamayı hem de onlar için doğru tercihler yapmamızı sağlar.

Çocukların eğitim ve yaşam alanlarını tasarlarken de en önemli unsurlardan biri renktir. Çocuklar için doğru bir çalışma ortamı hazırlamak onların potansiyellerini tam anlamıyla ortaya çıkarmalarını sağlayabilir. Yıllardan beri yapılan araştırmalar çevresel faktörlerin başarıyı ve olumlu davranışları doğrudan etkilediğini göstermektedir.

Şimdi renkleri genel hatlarıyla inceleyelim. Çocukların beyin gelişimi ve renk seçimi ve renklerin çocukların duygu durumunda nasıl etki yarattığını merak ediyorsanız makalemizi okumaya devam edin...

Renklerin Çocuklarımızın Zihinsel ve Duygusal Gelişimine Etkisi Nedir?

Renklerin hem pozitif hem de negatif etki yarattığını hepimiz biliyoruz. Bir rengin farkları tonları ya da doygunluk oranları bile farklı etkiler yaratabilir. Bir renk tarafından fazla uyarılmak nabızda ve kan basıncında değişikliklere ve kas gerginliklerine yol açabilir. Renkler tarafından eksik uyarıma maruz kalmak, uykusuzluk ve huzursuzluğa, konsantrasyon bozukluğu ve aşırı tepki vermeye neden olabilir. Örnek vermek gerekirse, bembeyaz bir ortam eksik uyarıma neden olur ve dengeli ve nötr bir etkinin aksine olumsuz etkilere yol açar.

Yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki renkler sadece beynin üst tabakasını etkilemez, tüm sinir sistemini etkiler. Bunun yanı sıra cinsiyetler arasında da renklere verilen tepkiler arasında farklar bulunur. Bir renk gözden beyne iletildiğinde beyin, enerji seviyesini, duyguları ve zihni etkileyen hormon salgılatmaya başlar. Tek başına renkler de değil, renklerin birlikte kullanım şekli de zihni etkileyen faktörler arasındadır. Peki tüm bu bilgiler ışığında çocuklarda renk seçimi nasıl yapılmalı? Renkler psikolojimizi nasıl etkiler?

  • Sarı rengin özellikleri: sarı renk ruhen ve zihnen aydınlanmayı, iletişimi ve gün ışığını temsil eder. Motivasyon, hafıza ve dikkat üzerinde olumlu etkisi vardır, bu nedenle çocuk odalarında kullanılabilir. Tüm diğer renkler gibi çok yoğun kullanılması ve çocuğunuz yoğun bir şekilde sarı renge maruz kalması olumsuz etkiler yaratabilir. Yoğun sarı kullanımı üzerine yapılan bir çalışmada bebeklerin fazla ağlamasına yol açtığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle sarı kullanılacaksa mavi ve yeşille kombinlemek huzurlu ve sakin bir etki yaratmayı sağlayacaktır.
  • Mavi rengin insan üzerindeki etkisi: Mavi gökyüzünün ve dolayısıyla denizlerin rengidir. Bu şekliyle ferahlık ve huzur vererek rahatlatıcı bir etki sağlar. Mavi rengi koyuya doğru gittikçe etkisi terse dönebilir. Siyahla karıştırılan mavinin depresif ve melankolik bir etkisi vardır. Bebek ve çocuk odalarında mavi tavsiye edilen bir renktir ancak doğru tonları kullanmak önemlidir. Doğadaki açık mavi tonlar miniklerin daha huzurlu ve sakin olmasını sağlar.
  • Yeşil rengin enerjisi: yeşil doğadaki en rahatlatıcı renktir, bunun sebebi ise göz lensinin yeşile retinanın üstünden odaklanmasıdır. Sarı ve mavinin karışımı olan yeşil, her iki renkten de karakter alır. Özellikle yeşil rengin açık tonları en dengeli, dinginleştirici ve rahatlatıcı tonlardır. Vücuttaki gerilimi azaltır, huzurlu bir uykuya geçmeyi kolaylaştırır ve ayrıca zihinsel netlik verir. Bütün bu özellikler düşünüldüğünde yeşil renk, açık tonları kullanıldığında bebekler, çocuklar ve hatta ergenler için en ideal renktir.
  • Turuncu rengin enerjisi: turuncu enerjik, dışa dönük ve sosyal bir renktir. Yorgunluğu dinginler. Özellikle sosyalleşme problemi olan, içe dönük çocukların odaları için ideal bir renktir. Ayrıca turuncu, özgüveni, rekabeti ve bağımsızlığı temsil eder. Bu nedenle çocuklarınızın oyun odalarında kullanabilirsiniz. Çocuğunuz arkadaşlarıyla oyun odasında vakit geçirmeye seviyorsa, turuncu ve tonları onlar üzerinde olumlu etkisi olacaktır.
  • Pembe renk neyi temsil eder: rahatlatıcı ve sıcak olmasıyla dikkatleri çeker ve feminenliği, doğanın yaratıcı tarafını temsil eder. Teskin edici bir renk olsa da fazla pembe kullanımı yorucu ve bunaltıcı bir etki yaratabilir. Özellikle çocuğunuz çekingen ve içe dönükse çok fazla pembe kullanımı tavsiye edilmez. Eğer enerjik ve dışa dönük, aktif bir çocuğunuz varsa odasında kullanacağınız pembe rahatlık ve huzur verecektir.