Çocuk Odası Dizayn Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuk Odası Dizayn Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuk Odası Dizayn Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aileler için çocuk odası tasarlamak birlikte etkileşimin bir parçasıdır. Aynı zamanda eğlenceli bir aktivite olan çocuk odası dizaynı ortak kararlar almayı ve aile üyelerinin iş birliği konusunda paylaşımda bulunmalarını da sağlar. Peki, çocuk odaları doğru bir şekilde nasıl dizayn edilebilir? Bu sorunun cevabını birkaç başlık altında birlikte inceleyelim.

Çocuklara Aktivite Alanları Yaratmak

Çocuk odası, çocuklarımızın sadece uyumak ya da çalışmak için uğradığı bir alan olmamalıdır. Çocuklar odalarında aynı zamanda sevdikleri aktiviteleri de gerçekleştirebilmeli ve boş vakitlerini geçirebilecek aktivite alanlarına sahip olmalıdır. Bu nedenle çocuklar için bir hobi alanı oluşturulabilir. Kendilerine ait bir alanda verimli bir şekilde vakit geçirmek, çocukların psikolojik sağlıklarını olumlu bir şekilde etkilerden aynı zamanda becerilerini geliştirmelerine imkan sağlar.

Çocuk Odalarında Teknolojik Aletler Bulundurulmalı Mı?

Teknolojik aletler günümüz dünyasının vazgeçilmezleri haline geldi. Özellikle bilgisayar, telefon, tablet ve akıllı saat gibi cihazlarla çocuklar çokça vakit geçirmesi ebeveynlerin akıllarında “çocuk odalarında teknolojik cihazlar güvenli mi?” sorusunun oluşmasına neden oluyor. Uzmanlara göre bu durum sadece çocuklar için değil yetişkinler için olumsuz etkiler doğuruyor. Teknolojik cihazlarla aynı odada bulunmak uyku problemlerine neden olurken uyku problemleri de dikkat dağınıklığı ve okul performansında düşüklük gibi olumsuz durumları beraberinde getiriyor. Bu sebeple çocuk odası dizayn ederken miniklerin çevrelerinde teknolojik cihazların minimumda bulunması önemlidir.

Elektronik cihazların bir başka negatif etkisi ise yaydıkları radyasyondur. Yapılan birçok araştırmaya göre yüksek radyasyon genel insan sağlığı için tehlikelidir. Dolayısıyla çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği için radyasyon yayıcı cihazları odalarından uzak tutmak doğru olacaktır.

Peki Çocuklarınızın Odasını Hangi Renge Boyamalısınız?

Çocuklarınız için renk seçerken cinsiyetlerini mi ön planda tutuyorsunuz? Eğer seçimlerinizi buna göre yapıyorsanız ne yazık ki yanlış yoldasınız. Çünkü cinsiyete göre renk seçmek çocuk odası tasarımlarında psikolojik olarak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Renklerin insan psikolojisinde çok ciddi etkileri vardır. Bu çok eski yıllardan beri konuşulan bir olgudur. Kimi renkler bunaltıcı ve yorucu bir etki bırakırken, kimi renkler ise coşku, neşe ve dinginlik hissettirir.

Örnek vermek gerekirse; yeşil rengi insan ruhunda dinginlik yaratırken, kırmızı renk coşku ve yüksek enerji verir. Kırmızı rengin tüm dikkatleri üzerine çekmesi ve göz lensinin kırmızıya odaklanmak için tüm yoğunluğunu vermesi ders çalışmak ve çocukların arkadaşlarıyla vakit geçirmesi için çok uygun olmayabilir. Bunun yerine kırmızıyı beyazla karıştırarak pembe rengi deneyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz enerjik ve hareketliyse sakinleştirici ve teskin edici özelliği olan pembeyi kullanabilirsiniz. Ancak içe dönük ve sakin bir çocuğunuz varsa çok fazla pembe kullanımı bunaltıcı bir etki yaratabilir çünkü pembenin enerjisi düşüktür. Sarı rengin ise konsantrasyon üzerinde büyük bir etkisi olduğu düşünülür, ilham verir ve beyni uyaran bir renktir. Ancak sarı rengin çok yoğun bir şekilde kullanılması bebeklerde gerginlik ve öfkeye neden olarak onların fazla ağlamasına sebep olabilir. Bu nedenle sarı renk kullanmayı düşünüyorsanız mavi ve yeşil tonlarıyla harmanlamak doğru bir tercih olacaktır. Bebeğiniz için sarıyla birlikte kullanılan mavi ve yeşil tonları onların daha huzurlu ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Tercihinizi yaparken renklerin doygunluğuna ve tonuna da dikkat etmelisiniz. Bazı renkler fazla uyarıya sebep olarak nefes alışverişinde, kan basıncında ve nabızda farklılıklar yaratabilir. Eksik uyarım durumunda ise uykusuzluk, duygusal tepkilerde aşırılık, konsantrasyon bozukluğu ve huzursuzluk meydana çıkabilir. Örneğin, tamamen beyaz renk olan bir ortam bilinenin aksine nötral bir etki yaratmaz, eksik uyarıma neden olur.

Tüm etkiler göz önüne aldığında çocuklarınızın odasını tasarlarken onların karakterini ve ihtiyaçlarını ön planda tutmanız, doğru tercihler yapmanıza yardımcı olacaktır.