Bebekler ve Çocuklar Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

Bebekler ve Çocuklar Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

Bebekler ve Çocuklar Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

Sıcak yaz günlerinin keyfini denizde ve kumsalda geçirmek hepimizi dinginleştiriyor. Çocuklar da kumsalda kumdan kaleler yaparken ve serin suların keyfini çıkarırken oldukça mutlu hissediyor. Ancak uzmanların özellikle dikkat çektiği aslında hepimizin önlem almaya çalıştığı bir konu var; çocukları ve bebekleri güneşten korumak... Peki çocukları ve bebekleri güneş ışınlarından nasıl koruruz? Bir bebek güneşte ne kadar kalmalı? Güneşten korunmak neden önemlidir? Birlikte bakalım.

Güneş ışınları insan sağlığı üzerinde oldukça yararlı etkilere sahipken doğru bir şekilde korunulmazsa önemli sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Özellikle çocukluk döneminde maruz kalınan yoğun güneş, güneş yanıklarına ve ileri yaşlarda deri kanseri gelişim riskinin artmasına neden olur. Bu nedenle bebek ve çocuklar için güneşten koruyucu tedbirleri doğru bir şekilde almak önemlidir.

Güneşin zararlı ışınlarına karşı açık tenli kişilerle bebekler ve çocuklar daha fazla risk altındadır. Peki güneş ışınları neden zararlıdır? Güneş ışınları zararlıdır çünkü güneşten yayılan ultraviyole ışınlar hücrelerde bulunan DNA’nın yapısını bozarak zarar verir. Verilen bu zararın etkileri kısa zamanda da ortaya çıkabilir, yıllar sonra da. Güneş’in deri üzerindeki etkileri şöyledir;

  • Güneş alerjisi
  • Güneş yanığı
  • Düzensiz kahverengi lekeler, diğer adıyla “güneş lekeleri”
  • Deride erken yaşlanma
  • Derin kırışıklıklar
  • Deri kanseri
  • Damar genişlemeleri

Çocukluk döneminde maruz kalınan zararlı güneş ışınları erişkin dönemde deri kanseri riskini artırır.

Bebeklerimizi ve Çocuklarımızı Güneşten Nasıl Korumalıyız?

Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde gelişmesi tüm ebeveynler için tartışmasız en önemli konu ve önceliktir. Hassas ciltli miniklerin yaz kış güneş ışınların korunması onların sağlığı için oldukça önemlidir. Güneşten korunmanın en kolay yolu ise güneşten uzak durmaya çalışmaktır. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının en dik pozisyonda dünyamıza geldiği 10-16 saatleri arasında güneşe çıkmamak doğru olacaktır. Havanın bulutlu olması veya gölgede bulunmanız bu durumu değiştirmez. Yaz aylarında dışarı çıkacaksanız mutlaka bebeğinize geniş kenarlı bir şapka takmalısınız. UV korumalı şapka tercih etmeniz daha etkili bir koruma sağlayacaktır. Çocuğunuz gözlük takabilecek kadar büyükse güneş gözlüğünü de ihmal etmemelisiniz. Güneşe çıktığınızda mutlaka koruyucu kremlerden, UV koruyucu mayolardan istifade etmelisiniz. Dışarıda ve özellikle deniz veya havuz kenarındaysanız güneş kremini 2 saatte bir tazelemeniz gerekir. Çocuklar her denize girip çıktıklarında ya da duşa girdikten sonra mutlaka güneş kremini tekrar sürmelisiniz.

Eğer bebeğiniz 6 aydan küçükçe güneş koruyucu etkili olmayacaktır. Bu nedenle 6 aydan küçük çocukları yaz günlerinde, güneşe çıkarmamalısınız. Dışarı çıkmanız gerektiği durumlarda ise geniş bir şapka ve uzun kollu kıyafetler kullanmanız faydalıdır.

Güneş Koruyucuları Gerçekten Çocuklarınızı Korur mu?

Güneş koruyucu kremler UV ışınlarını filtre eder, yansıtır ve dağıtır. Bu sayede deriye ulaşmaları engellenmiş olur. Fakat kalitesi ne olursa olsun hiçbir güneş koruyucu yüzde yüz koruma sağlamaz.

SPF nedir? SPF ya da SPF oranı güneş koruyucularında etkinliği ifade eder. SPF oranı güneşte kalındığı taktirde güneş yanıklarının gelişme zaman aralığıdır. Örnek vermek gerekirse; güneş koruyucu sürülmediği taktirde 5 dakika içinde güneş yanığı oluşuyorsa, SPF 10 oranında bir güneş koruyucu uygulandığında bu süre +30 dakikaya çıkar. Fakat burada bu sizi yanıltmasın; SPF oranı arttıkça güneşten etkilenip yanma süreniz doğru orantılı olarak artmaz. SPF 30 oranlı bir koruyucu %97 koruma sağlarken SPF 50 %98 koruma sağlar. Bu nedenle SPF oranının yüksek olmasına güvenerek güneş altında uzun süreler kalınmamalıdır.

Peki güneş koruyucu nasıl seçilmeli? Çocuklarınızı güneşin zararlı etkilerinden doğru bir şekilde korumak istiyorsanız uygun bir koruyucu seçmelisiniz. Bu nedenle seçiminizi yaparken SPF oranının 30 ve üzeri olmasına, mutlaka suya dayanıklı ürünler seçmeye ve kremin üzerinde “geniş spektrumlu” yazmasına dikkat edin. Ayrıca UVA ve UVB koruyucu olması ve tarihinin geçmemiş olması da önemlidir.