Bebek Eşyası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Eşyası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Eşyası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerimiz ve çocuklarımız bizim en kıymetli varlıklarımızdır. Bu nedenle giyimden, beslenmeye, odalarının düzeninden eşya seçimine kadar, onların güvenliği için dikkat etmemiz gereken birçok detay bulunur. Bebek eşyası seçiminde de en önemli detay bebeğinizin güvenliğidir, bunu sağlamanın en garanti yolu ise kaza riskini en aza indirgeyecek ürün seçimidir. Eşyaların estetik olarak görünümü ne kadar iyi olursa olsun minikler için güvenli değilse uzak durmalısınız.

Bebekler için Beşik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bebek beşiklerinde monte işlemleri ve beşiği nereye konumlandırdığınız çok önemlidir. Monte aşamasında güvenlik ve kurulum talimatlarını doğru bir şekilde takip ettiğinizden emin olmalısınız. Eksik bir kurulum bebeğinizin güvenliğini riske atabilir.

Beşiği konumlandırırken ısıtıcı yanında olmamasına, prizlerden, pencere veya perdelerden, kablolardan uzakta olduğundan emin olmalısınız. Kablo veya uzun perdelere yakın olan bir beşikte boğulma tehlikesi olabilir. Bebekleriniz ve çocuklarınız için asla elektrikli battaniye ve sıcak su torbası kullanmamalısınız. Düşme tehlikesi olan çerçeve, ayna veya saksı gibi eşyaları karyoladan uzak tutmalısınız. Çocuğunuz iki yaşından küçükse hiç yastık kullanmamak en güvenlisidir. Eğer yastık kullanacaksanız da U ve V şeklindeki yastıklardan uzak durun. Bebeğinizin veya çocuğunuzun güvenliği için onların yutabileceği kadar küçük eşyaları odalarında bulundurmayın. Mümkün olduğu kadar en uzak ve ulaşamayacakları bir yerde muhafaza edin.

Bebek beşiğinizi dört tekerlekli olarak tercih edeceksiniz mutlaka bir çiftinin frenli olmasına dikkat edin. Uyku kazalarının önüne geçmek için bebek karyolası tamponlarından, yumuşak yataklardan ve ekstra şiltelerden uzak durun. Bebeğiniz için karyolasına tam bir şekilde oturan sert şilte yeterli olacaktır.

Oyuncak Seçiminde ve Oyun Alanlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuza oyuncak seçerken yutulma riski oluşturacak küçük parçalardan uzak durmalısınız. Oyuncakların sağlam yapılı ve kırılmaya dayanıklı olduklarından, sivri bir uç veya köşesinin olmadığından ve kolayca sökülüp takılmadığından emin olmalısınız. Bunun yanı sıra boyalı ürün seçerken boyar maddelerin kurşun içerip içermediğini mutlaka kontrol edin çünkü kurşun içeren boyar maddeler çocuğunuzun cildine ve sağlığına zarar verebilir. Pil ile çalışacak bir oyuncak aldıysanız pil kapaklarının kolayca açılmamasına dikkat edin, mümkünse vidayla açılıp takılan kapağı bulunan pilli oyuncakları tercih edin. Peluş oyuncak seçiminde de temizliği kolay olan, sürekli yıkamaya dayanıklı ürünleri satın alabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz için bir oyun alanı oluşturmak istiyorsanız portatif oyun alanlarını tercih edebilirsiniz. Çocuklar dokuzuncu aydan itibaren kendilerini çekebilecek güce sahip olurlar. Bu nedenle oyun alanının sağlam olduğundan emin olun. Katlanabilir ve mandallı oyun alanı seçecekseniz mandalların güvenli bir şekilde kapandığından emin olun. Bebeğiniz mandalları açabilecek kadar büyüdüyse katlanabilir oyun alanını kullanmanız güvenli olmayacaktır, bu nedenle çocuklarınızı oyun alanlarından uzak tutmalısınız.

Bebek Yürüteçleri ve Mama Sandalyeleri Seçimi

Bebek yürüteçleri hem bebeğinizin güvenliği hem de gelişimi açısından çok faydalı görülmeyen bir araçtır. Bu nedenle çocuk uzmanları bebek yürüteçlerindense bebek oyun alanlarını tavsiye etmektedir. Yürüteçlerin yön ve hız kontrolü çok sınırlıdır ve bebekler hızlarını kontrol etmeyi başaramazlar. Bu nedenle bebek yürüteçleri devrilmelere oldukça müsait araçlardır ve bu tip durumlarda özellikle bebeğinizin kafa kısmı ciddi bir şekilde yaralanabilir. Ayrıca bu yürüteçler, onların yürümelerine yardımcı olmaz. Çocuk uzmanlarının belirttiklerine göre normal bir şekilde gelişmelerine engel bile olabilir.

Mama sandalyesi, 6-9 aylık dik oturabilen bebekler için uygun olan sandalyelerdir. Mama sandalyesi alırken dikkat etmeniz gereken birkaç detay vardır. En önemlisi mama sandalyesinin sağlam ve dengeli bir tasarıma sahip olmasıdır. Bir diğeri ise beş noktalı vücut kemeri bulunmasıdır. Bebeklerinizin mama sandalyesinden düşmesini engellemek için bu beş noktalı vücut kemerini doğru bir şekilde taktığınızdan emin olun. Mama sandalyesini konumlandırırken özellikle mutfaktaysanız dikkatli olmalısınız. Kaza riskini en aza indirmek için sandalyeyi tezgahtan ve ocaktan en az bir metre uzakta tutmalısınız. Ayrıca mama sandalyesini cihazların kablolarından, perdelerden ve çocuğunuzun eline alıp yutabileceği her şeyden uzak tutmaya dikkat etmelisiniz.